سامانه کاوش

سامانه آزمون و آموزش هوشمند مدارس و مراکز آموزشی

سامانه کاوش

سیستم کاوش با امکاناتی بی نظیر که بعضی از امکانات آن برای اولین بار در ایران و جهان پیاده سازی شده است، هم اکنون به عنوان محصولی کاملا بومی متخصصان کشورمان در اختیار شما قرار دارد. هدف از تولید سامانه امتحانات هوشمند مدارس و مراکز آموزشی (کاوش)، ایجاد محیط جذاب آموزشی و ترغیب دانش آموزان به درس و همچنین صرفه جویی بسیار در منابع مالی مدارس و صرفه جویی زمان که مهمترین صرفه جویی در جامعه امروزه محسوب می شود، بوده است.

اولین تلاش شرکت سربداران کاوش بعد از تصمیم به تولید این محصول که شامل سخت افزار و نرم افزار های مختلف است از جمله نرم افزار گوشی موبایل (اندروید)، ایجاد محیطی جذاب با کارایی بسیار ساده برای کاربران آن که معلمان و دانش آموزان هستند می باشد، تا بتوانند با کمترین زمان صرف شده و سهولت، سوالات خود را مطرح کنند و از دانش آموزان خود امتحان بگیرند و دانش آموزان بتوانند به راحتی در مدرسه و یا خانه با امکانات ویژه ای که ما در اختیار آنها قرار می دهیم در امتحانات شرکت کنند.

 

امکانات شاخص کاوش:

برگزاری آزمون بدون استفاده از هیچگونه برگه امتحانی
صدور آنی کارنامه بعد از اتمام امتحان
ّمحیط جذاب آموزشی
طراحی سوالات امتحان بدون تایپ کردن
 

روش های برگزاری آزمون:

برگزاری آزمون با ریموت کنترلر

در این روش معلم سوالات خود را مطرح می کند و سوالات طبق زمانبندی که از قبل توسط معلم تعیین شده است بر روی پرده پروژکتور ظاهر می شوند و دانش آموزان با استفاده از ریموت کنترل هایی که در دست دارند به سوالات پاسخ می دهند و بلافاصله بعد از پایان امتحان، کارنامه دانش آموزان به شیوه های مختلف آماری صادر می شود.

برگزاری آزمون با شبکه کامپیوتری

در این روش که مدرسه باید مجهز به سایت کامپیوتری باشد، ابتدا یک نسخه سرور در سیستم مرکزی نصب می شود و تمامی سیستم های دیگر مجهز به نسخه کلاینت می شوند. حال دوباره همان مراحل بالا انجام می شود، یعنی معلم سوالات خود را مطرح می کند و دانش آموزان با استفاده از سیستم کامپیوتری به سوالات پاسخ می دهند. و بلافاصله بعد از پایان امتحان، کارنامه دانش آموزان به شیوه های مختلف آماری صادر می شود.

ّبرگزاری آزمون با تبلت دانش آموزی

یکی از ویژگی هایی که راه اندازی سیستم ویپ را برای سازمان بسیار مورد توجه قرار داده، امکان استفاده از نرم افزاری است که آسانی تمامی کامپیوترهای موجود در شبکه سازمان را به تلفن های داخلی تبدیل می کند که هم به لحاظ هزینه و هم کیفیت، ویژگی بسیار مطلوبی به شمار می رود.

برگزاری آزمون در منزل

این روش بسیار ساده و جالب است. در این روش معلم می تواند سوالات خود را مانند روش های قبلی مطرح کند. اما این بار فقط کلید خروجی اندروید را می زند و خود سیستم، نرم افزار اندروید مخصوص آن امتحان را می سازد و معلم آن را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. حال دانش آموزان در منزل و یا هرجای دیگر باشند(مسافرت، مهمانی، ...)در یک مدت محدود تعیین شده از سوی معلم، به سوالات پاسخ می دهد و بلافاصله بعد از پایان زمان امتحان جواب ها برای معلم ارسال می شود. لازم به ذکر است این روش هیچگونه نیاز به اینترنت ندارد.

 

کارنامه های صادر شده امتحانات کاوش:

کارنامه مخصوص آموزگار

در این کارنامه، نام تمامی دانش آموزان لیست شده است و تعداد پاسخ درست و غلط هر دانش آموز جلو اسم او مشخص شده است. همچنین در این کارنامه سوالات اشتباه زده شده از سوی دانش آموز مشخص شده است. معلمان می توانند با استفاده از این کارنامه مشخص کنند که دانش آموزان آنها چه سوالاتی را بیشتر اشتباه زده اند و آن مبحث درسی را در کلاس بیشتر مورد توجه قرار دهند.

کارنامه دانش آموزان

این کارنامه به درخواست دانش آموز صادر می شود. که در این کارنامه، نوع سوال برای دانش آموز مشخص شده است (سیستم توانایی تهیه 7 نوع سوال متفاوت را دارد). و مشخص شده است که این نوع سوال را درست زده یا خیر.

ّکارنــامه آمــوزگار و دانــش آموز

این کارنامه بسیار جالب و کاربردی است. این کارنامه درست مانند پاسخ نامه کنکور سراسری است. با این تفاوت که در این کارنامه، زمانی که دانش آموز شما به سوالات پاسخ داده است را به صورت جداگانه مشخص کرده است. به طور مثال سوال اول را درست زده است در 10 ثانیه، سوال دوم 30 ثانیه... .

کارنامه پیشرفت درسی دانش آموزان مخصوص اولیا و مربیان

در این نمودار، پیشرفت درسی هر دانش آموز در هر درس بصورت جداگانه مشخص شده است. بطور مثال برای درس علوم برای اقای اکبری نمودار سیر صعودی دارد. یا مثلا از تاریخ 1/7/95 تا 1/9/95 سسیتم سیر صعودی نشان می دهد و از 1/9/95 تا 1/11/95 سیستم سیر نزولی نشان می دهد. حال می توان تمهیدات لازم برای جلوگیری از ادامه روند سیر نزولی برای این دانش آموز انجام گیرد.

 

اقلام اهدا شده :

1. تعداد 30 عدد ریموت کنترل

2. دستگاه سخت افزار مرکزی (دریافت کننده و کلید محصول)

3. نسخه اصلی کاوش برای برگزاری آزمون ها در مدارس و موسسات آموزشی

4. نسخه کلاینت سرور کاوش برای برگزاری آزمون در سایت های کامپیوتری

5. نسخه1 اندروید کاوش (مخصوص معلم) برای تدریس در کلاس درس

6. نسخه2اندروید کاوش (مخصوص دانش آموزان) برای پاسخ دادن دانش آموزان به سوالات در کلاس

7. نسخه3اندروید کاوش (مخصوص دانش آموزان) برای برگزاری امتحان در منزل (بدون اینترنت)

 

تشریح محصول:

محصول کاوش دارای امکانات ویژه برای برگزاری امتحانات و طرح سوالات می باشد که در ادامه به تشریح تمام موارد می پردازیم. شکل زیر صفحه اصلی (میز کار) را نشان می دهد.

با استفاده از این محصول به سادگی می توانید اسامی تمام دانش آموزان مدرسه را بطور یکجا و بدون حتی تایپ کردن وارد سیستم نمایید. البته امکان وارد کردن دستی دانش آموزان در سیستم نیز وجود دارد. در این سیستم امکان دسته بندی نیز به صورت ویژه فراهم شده است. شکل زیر این امکان را نشان می دهد.

در قسمت اساتید از میز کار، شما می توانید نام معلمان خود را وارد سیستم کنید.

در قسمت درس و رشته شما می توانید برای کلاس های خود مثلا "اول الف" درس مربوط را انتخاب کنید. این کار به راحتی توسط نرم افزار امکان پذیر است. هدف از این قسمت امکان گزارش گیری جامع برای هر دانش آموز است که بتوانیم گزارش گیری کاملی از وضعیت درسی او و سیر صعودی نزولی دانش آموزان داشته باشید. در شکل زیر قسمت ورود رشته را ملاحظه می کنید که در واقع همان مقطع در دبستان است.(مانند اول ابتدایی)

یکی از مهم ترین قسمت های محصول کاوش، طراحی سوالات به هفت شیوه متفاوت است. در ادامه این هفت روش ارائه شده است.

1. سوالات چند جوابی

2. سوالات تک جوابی یا همان تستی

3. سوالات درست و غلط

4. سوالات جاخالی

5. سوالات تصویری

6. سوالات تطابقی یا پازلی

7. سوالات مرتب سازی

این محصول توانایی طراحی 7 گونه مختلف سوال را دارد که معلمان عزیز می توانند از این سیستم برای طراحی سوالات خود به روش های مختلف استفاده کنند و امکان جذابیت در طراحی سوالات را داشته باشند. همچنین در قسمت طراحی سوالات، برای کاربری ساده تر آن برای کاربران، یک محیط کاملا فارسی (Persian Word) برای معلمان طراحی شده است که بدون داشتن هیچ گونه مشکلی می توانند سوالات خود را در طرح نمایند. همچنین کاربران می توانند به روشهای مختلف سوالات خود را وارد سیستم نمایند:

1. امکان ورود سوالات با عملیات تایپ

2. داشتن سوالات در فایل Word و عملیات Copy , Paste

3. امکان برش سوالات از تصاویر و فایل های pdf

در شکل زیر محیط طراحی سوالات را مشاهده می کنید:

در این قسمت مهمترین قسمت محصول یعنی شناسایی سخت افزار توسط نرم افزار و همچنین برگزاری آزمون را مشاهده می کنید. در این شکل ابتدا گروه امتحانی را تعریف می کنیم و برای این گروه دانش آموزان، و سوالات را به شیوه ای بسیار ساده فقط با چند کلیک تعریف میکنیم .

در این قسمت سخت افزار بصورت خودکار شناسایی شده و مدیر سیستم یک ریموت به دانش آموزان می دهد که این ریموت ها به صورت کاملا اتوماتیک برای هر دانش آموز تعریف می شود به عبارتی دانش آموزان اسم خودشان را بر روی برگه می نویسند و سپس معلم با زدن یک دکمه وارد امتحان می شود. لازم به ذکر است که برای سوالات زمان در نظر گرفته می شود و دانش آموزان موظف هستند در طی این مدت به سوال جواب دهند در غیر این صورت نرم افزار خودش سوال را با سوال بعد جایگزین می کند. در حقیقت دانش آموزان مدیریت زمان را یاد گرفته و برای شرکت در آزمون هایی مانند تیزهوشان و نمونه آماده می شوند.

نحوه تعریف ریموت برای دانش آموزان، فقط با زدن یک دکمه از ریموت کنترل توسط خودش یا معلم صورت میگیرد. این عملیات برای تمام دانش آموزان در مدت زمان حداکثر یک دقیقه امکان پذیر است.

در این قسمت وارد امتحان شده ایم و دانش آموزان با خواندن سوالات به آنها جواب می دهند. توجه داشته باشید نام تمام دانش آموزان در امتحان در قسمت سمت چپ وجود دارد و هر دانش آموز که به سوالات جواب دهد اسم او از حالت نمایش خارج می شود، به عبارتی معلم می تواند مدیریت داشته باشد که کدام دانش آموز به سوال جواب نداده است تا تصمیم گیری لازم را انجام دهد.

همانطور که مشاهده می کنید دانش آموز بعد از پاسخ دادن اسمش از حالت نمایش خارج می شود.

بعد از اتمام امتحان شما می توانید بلافاصله نتیجه امتحان خود را ملاحظه نمایید و در صورت تمایل می توانید پرینت بگیرید. لازم به ذکر است سوالات غلط دانشجویان مشخص است و آنها می توانند بعد از امتحان اشتباهات خود را ملاحظه کنند و آنها را برطرف کنند.

گزارش گیری

در این قسمت تمام امتحانات برگزار شده را ملاحظه می کنید و می توانید نتایج آنها را ببینید. به عبارت دیگر سیستم دارای بایگانی بسیار قدرتمند می باشد.

در این قسمت شما لیست تمام دانش آموزان شرکت کننده در امتحان و غایب را ملاحظه میکنید و می توانید کارنامه شخصی برای هر کدام صادر کنید.

همچنین می توانید کارنامه شخصی برای هر دانش آموز نیز تهیه کنید

در کاوش شما می توانید سیر صعودی و نزولی دانش آموزان خود را بصورت نموداری برای هر درس بصورت جداگانه داشته باشید. با استفاده از این امکان شما می توانید تمام دانش آموزان خود را بصورت ویژه مونیتور کنید و از تمام پیشرف ها و پسرفت های دانش آموزان خود مطلع شوید و تصمیم گیری های لازم را انجام دهید.

یکی دیگر از امکانات ویژه کاوش که می تواند بسیار در ارزیابی دانش آموزان تاثیر گذار باشد، کارنامه ویژه دانش آموزان است. در این کارنامه ما میتوانیم برای تک تک دانش آموزان کارنامه ای صادر کنیم که در این کارنامه پاسخ نامه ای همانند پاسخ نامه کنکور سراسری تولید می شود که در آن شما می توانید پاسخ های غلط دانش آموزان خود را ببینیدکه گزینه غلط آنها کدام گزینه بوده است و در پایان امتحان تصمیم گیری لازم صورت گیرد و علت اشتباه ریشه یابی شود. همچنین در روبروی هر پاسخ صحیح، زمان پاسخ گویی به آن سوال نمایش داده شده است که می تواند نشان دهد دانش آموز این سوال را در چه مدت زمان پاسخ داده است این امکان ویژه می تواند بسیار در ارزیابی دانش آموزان و سرعت عمل آنها موثر باشد.

نرم افزار اندروید کاوش برای پاسخ دادن در مدرسه از طریق گوشی موبایل یا تبلت

حال به تشریح نرم افزار قدرتمند اندرویدکاوش می پردازیم: در این روش برگزاری آزمون از طریق گوشی موبایل، دانش آموزان به یک سرور متصل می شوند و بعد از دیدن سوالات از طریق دیتاپروژکتور به سوالات در گوشی موبایل خود پاسخ می دهند. و جواب ها به صورت اتوماتیک برای سیستم سرور ارسال می شود. بعد از شروع دانش آموزان صبر می کنند تا به سرور متصل شوند.

دانش آموزان فقط یک بار به سرور متصل می شوند و از آن پس به طور خودکار این عملیات صورت می گیرد. یعنی در هر بار برگزاری آزمون از طریق گوشی یا تبلت نیاز به این عملیات نیست و دانش آموزان فقط با روشن کردن گوشی بصورت خودکار متصل به سرور می شوند و می توانند به راحتی در آزمون شرکت کنند.
بعد از اتصال دانش آموزان به سرور آنها لیست دانش آموزان کلاس خود را می بینند و نام خود را انتخاب می کند و سیستم او را شناسایی کرده و منتظر می ماند تا امتحان توسط معلم شروع شود.

سپس لیست پاسخ به سوالات برای آنها نمایش داده می شود و می توانند به آنها پاسخ دهند و بعد از پاسخ دادن، جواب ها به صورت اتوماتیک برای سرور ارسال می شود. بعد از پایان امتحان دانش آموزان می توانند جواب سوالات را ببیند.

نرم افزار قدرتمند اندروید کاوش برای برگزاری آزمون در منزل بدون نیاز به اینترنت

این محصول که برای اولین بار در ایران به این صورت پیاده سازی شده است، قادر است هر زمان معلم مایل بود فقط با زدن یک دکمه نرم افزار اندروید سوالات خود را تولید کند و آن را از طرق مختلف مثلا از طریق یک گروه تلگرام که تمام اولیا در آنجا هستند در اختیار آنها قرار دهد و اولیا با نصب سریع و راحت این نرم افزار، لذت شرکت در امتحان در منزل به صورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت را اختیار فرزند خود قرار دهند. همچنین لازم به ذکر است که امکان آپدیت نرم افزار از طریق اینترنت نیز وجود دارد. در شکل های زیر این نرم افزار را تشریح می کنیم. در شکل زیر استارت نرم افزار را مشاهده می کنید. با این روش دانش آموزان در منزل و در مدت زمان مشخص و بدون داشتن استرس امتحان، در آزمون شرکت می کنند و پاسخ های آنها از طریق بستر مخابرات برای مدیر مدرسه یا معلم وی ارسال می شود و ایشان میتوانند تصمیم گیری های لازم را نیز انجام دهند. همچنین کاوش می تواند در صورت صلاح دید مدارس نتایج سراسری آزمون را بین تمام مدارس نشان دهد. در شکل زیر نرم افزار اندروید کاوش را ملاحظه می کنید.

بعد از وارد شدن به نرم افزار، دانش آموزان هر کدام برای خود یک لقب انتخاب می کنند تا لذت و جذابیت شرکت در آزمون برای آنها چندین برابر شود و در محیطی کاملا جذاب و شاد امتحان خود را بدهند و این امر قطعا می تواند علاقمندی دانش آموزان به درس را چندین برابر کند. همچنین رقابت ایجاد شده در مدرسه می تواند خود محرک لازم برای این امر باشد. دانش آموز بعد از ورود می تواند وارد قسمت امتحانات شود و امتحان مورد نظر خود را انتخاب کند و در آن امتحان شرکت کند.

قسمت انتخاب لقب و میز کار دانش آموزان دانش آموزان در صورت صلاح دید معلم خود می توانند بعد از پایان امتحان نتایج را ببینند.

این قسمت که زیباترین و جالب ترین بخش اندروید کاوش می باشد، معلم بعد از گرفتن خروجی اندروید مورد نظر خود از نرم افزار کاوش می تواند به راحتی و در کامپیوتر خود آن را مانند یک نرم افزار ساده باز کند.

شما می توانید فقط در این فرم تمام تغیرات لازم را انجام دهید و سپس آن را ذخیره کنید و فایل خروجی آن را در اختیار دانش آموزان خود قرار دهید. این شکل، آیکون خروجی اندروید است که در اختیار دانش آموزان قرار می دهید.

نمای نرم افزار اندروید برای تدریس در کلاس درس

نرم افزار تحت شبکه کاوش برای برگزاری آزمون در محیط کارگاه کامپیوتر

در این نرم افزار که همراه پک کامل محصول خدمت شما ارائه میشود، شما قادر هستید که در محیط کارگاه های کامپیوتر امتحانات خود را برگزار کنید. با استفاده از این سیستم شما می توانید دقیقا مانند امتحانات تحت شبکه که از طریق اینترنت برگزار میشود امتحانات خود را برگزار کنید. مزیت این محصول نسبت به نمونه مدل اینترنتی در طراحی نمونه سوالات است. شما می توانید هفت نوع سوال مختلف طرح کنید در صورتی که در مدل مشابه اینترنتی شما فقط قادرید یک نوع سوال تستی طراحی کنید. همچنین ساعات برگزاری در این آزمون مطابق با نظر معلمان است و هیچ ساعات خاصی ندارد. حال به تشریح نرم افزار تحت شبکه کاوش می پردازیم: در این سیستم به راحتی شما می توانید در تمام کلاینت ها نسخه کلاینت کاوش را نصب کنید و دانش آموزان فقط با داشتن یک آی پی که معلم در اختیار آنها قرار می دهد به سرور متصل می شوند. در شکل زیر این روند را ملاحظه می کنید.

بعد از دادن IP توسط دانش آموزان آنها به سرور متصل می شوند و لیست تمام دانش آموزان کلاس را می بینند و روی نام خود کلیک می کنند و معلم بعد از اطمینان از صحت شخص امتحان دهنده او را فقط با زدن یک کلیک تایید می کند و دانش آور منتظر می ماند تا امتحان آغاز شود. در این شکل دانش آموزان پس از اتصال به سیستم لیست دانش آموزان را به صورت زیر می بینند.

در این شکل دانش آموزان سوالات را در سیستم خود میبینند و به آنها جواب میدهند.